Historia
Początki Telewizji Kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu. Pojawia się firma Video-Sat z Dzierżoniowa, która proponuje mieszkańcom Spółdzielni wykonanie sieci kablowej. Jako pierwsi kablówkę mają odbierać mieszkańcy osiedla Kopernik. Firma nie wywiązuje się ze swoich obietnic. Rada Nadzorcza podejmuje decyzję o realizacji telewizji kablowej w zasobach Spółdzielni i powierza realizację tego zadania firmie Petrus z Chojnic. Początkowo przy tworzeniu sieci wykorzystuje się istniejącą w budynku instalację Azart-u. Pierwsi sygnał telewizji kablowej, tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbierają mieszkańcy osiedla Kopernik. Jest to jedenaście programów. Dwa programy polskiej telewizji publicznej (TVP1, TVP2) nadawane z Trzeciewca oraz dziesięć programów satelitarnych, przede wszystkim niemieckojęzycznych. Poza tym mieszkańcy osiedla Kopernik mogą oglądać również lokalną telegazetę, a właściwie program planszowy, robiony na prostym mikrokomputerze - Amiga.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu podpisuje pierwszą umowę z Telekomunikacją Polską S.A. na dzierżawę kanalizacji. Początkowo jest to ponad pięć tysięcy metrów bieżącej kanalizacji. Z czasem Spółdzielnia dzierżawi już ponad dziewięć tysięcy metrów. Sieć telewizji kablowej powstaje na kolejnych osiedlach - na Strzemięcinie, w Śródmieściu i na Rządzu.
W telewizji kablowej pojawia się program lokalny, tworzony przez Centrum Kultury Teatr. Audycje nadawane raz w tygodniu są relacjami z najważniejszych wydarzeń w mieście. W tym czasie sygnał telewizji kablowej mogą odbierać również mieszkańcy osiedla Lotnisko.
Abonenci telewizji kablowej mają już do wyboru dwadzieścia programów. Z kanałów polskojęzycznych dochodzą Polsat i TV Polonia. Bieżące utrzymanie sieci i prace związane z jej eksploatacją powierza się firmie Horyzont. Trwają rozmowy w sprawie tworzenia wspólnego programu Studia Akcent i TVSM. Spółdzielnia inwestuje w profesjonalny sprzęt i oprogramowanie do realizacji programu planszowego w standardzie PC. Amiga przestaje być używana. Trwa modernizacja instalacji zmieniająca układ szeregowy na "gwiaździsty".
Zgodnie z wymogami KRRiT, Spółdzielnia przestaje nadawać na kanale programu lokalnego plansze reklamowe. Podpisuje z poznańską firmą ART TV SAT umowę, na dostarczenie przez nią satelitarnego "wypełniacza" dla programu lokalnego.
Zostaje wprowadzona pakietyzacja. Abonenci mają do wyboru trzy pakiety - pełen obejmuje trzydzieści osiem programów i kosztuje 18 zł. Spółdzielnia dzierżawi już od Telekomunikacji Polskiej S.A. ponad 43 km kanalizacji teletechnicznej dla potrzeb telewizji kablowej.
Spółdzielnia jest jednym z większych operatorów sieci kablowej w Polsce. Posiada ponad 19 tys. gniazd. W sieci są już 43 programy. Program planszowy składa się z ponad stu stron. Dzięki współpracy z telewizjami kablowymi w Toruniu, Brodnicy i Wąbrzeźnie mieszkańcy Grudziądza mogą zamieszczać swoje ogłoszenia również w tych miastach. Wiadomości lokalne, realizowane przez dziennikarzy TVSM, nadawane są codziennie - na żywo. Dziennikarze mają do dyspozycji sprzęt cyfrowy.
Zakończono etap testowania urządzeń umożliwiających dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci telewizji kablowej - od listopada Spółdzielnia rozpoczyna sprzedaż tej usługi dla szerokiego grona abonentów. Obsługę abonentów internetowych oraz serwis techniczny zleca się firmie Horyzont.
Podpisanie umowy na rozpowszechnianie programu lokalnego z drugim działającym na grudziądzkim rynku operatorem sieci kablowej. Program lokalny dociera teraz do ok. 25 tys. mieszkań.
Zakończono operację modyfikacji sieci telewizji kablowej do pasma 865 MHz oraz zmianę sposobu pakietyzacji programów. W sieci dostępnych jest już 58 programów telewizyjnych oraz 15 programów radiowych. Liczba abonentów internetowych osiąga poziom 1768 osób. KRRiT przedłuża Spółdzielni koncesję na nadawanie programu lokalnego.
Rozpoczęto budowę na większą skalę własnej kanalizacji teletechnicznej dla potrzeb telewizji kablowej. Zbudowano kanalizację i nową sieć telewizji kablowej na obszarze tzw. starego i nowego Rządza oraz magistralę Kalinkowa 24 - Strzemięcin. Ilość abonentów usługi transmisji danych z dostępem do Internetu wzrasta do poziomu blisko 3 tys. osób. Zakupiono nowe urządzenia umożliwiające obsługę tak znaczącej liczby abonentów m.in. nowego kontrolera modemów i system kontroli ruchu Ellacoya. Podpisano umowę z "OPEC Grudziądz" Sp. z o.o. na obsługę transmisji danych z węzłów cieplnych będących własnością tej firmy.
Trwa dalsza budowa własnej kanalizacji teletechnicznej na potrzeby telewizji kablowej. Wykonano łącznie ok. 3,56 km nowej kanalizacji. W znaczący sposób zwiększa się ilość abonentów usługi dostępu do Internetu. W ciągu roku liczba ta wzrasta o ok. 1500 osób. Jest to niewątpliwy sukces na rynku telekomunikacyjnym.
W kwietniu zostaje uruchomiona cyfrowa stacja czołowa zapewniającą zupełnie nową jakość reemisji programów oraz całkowicie zmieniony system obsługi abonenta, a od maja Spółdzielnia rozpoczyna sprzedaż pierwszego pakietu cyfrowego tj. pakietu CANAL+ zawierającego trzy programy premium. Docelowo cyfrowa stacja czołowa ma zastąpić całkowicie stację analogową. 31 sierpnia zostaje oddany do eksploatacji nowy budynek przy ul. Piotra Skargi 1 na potrzeby działalności telewizji kablowej. W dniu 3 września swoje programy z nowej siedziby rozpoczyna nadawać program lokalny telewizji kablowej SM, a 1 października do nowej siedziby przenosi się cały Dział Telewizji Kablowej. od 5 listopada zostaje uruchomione Biuro Obsługi Abonenta. Biuro to przejmuje całkowitą obsługę abonentów podłączonych do spółdzielczej sieci telewizji kablowej. Dotychczas obsługa abonentów telewizji kablowej prowadzona była częściowo przez PUH Horyzont. Wybudowano kanalizację własną na największym grudziądzkim osiedlu mieszkaniowym tj. osiedlu Strzemięcin, a także na osiedlu Lotnisko. Duży sukces marketingowy na konkurencyjnym rynku dostępu do Internetu. Na przestrzeni roku przybywa nam 2099 abonentów internetowych. Mamy już 6539 internautów. Spółdzielnia podejmuje działania mające na celu wdrożenie telefonii głosowej. Od swojego operatora telefonicznego uzyskuje 300 numerów do wykorzystania w telefonii. Na początku grudnia rozpoczyna testy techniczne w sieci.
Trwa rozbudowa własnej kanalizacji teletechnicznej - łącznie wybudowano już 35,44 km. Od firm zewnętrznych Spółdzielnia nadal dzierżawi ok. 40 km kanalizacji. W związku z zakończeniem budowy pola antenowego na budynku przy ul. Piotra Skargi 1 cyfrowa stacja czołowa zostaje przeniesiona z ul. Kalinowej 24 do nowej siedziby TVSM. W sierpniu Spółdzielnia wprowadza do swojej oferty cyfrowej pakiet Mini Cyfrowy zawierający większość kanałów zdublowanych z analogu, za dostęp do którego abonenci płacą jedynie 10,70 zł. Pakiet ten zawiera również kanały nowe, które docelowo wejdą w skład pakietów tematycznych. Na przestrzeni roku Spółdzielnia uruchamia łącznie 62 programy w technologii cyfrowej, rozpoczyna również testy pozwalające na uruchomienie kanałów w wysokiej rozdzielczości HD. Od listopada do grudnia Spółdzielnia przeprowadza akcję podpisywania umów z abonentami zamieszkującymi w zasobach Spółdzielni, którzy do tej pory rozliczani byli za telewizję kablową w ramach czynszu.
W połowie roku zostaje uruchomiona nowa witryna internetowa www.tvsm.pl opracowana przez firmę AVADO. We wrześniu do oferty cyfrowej dołącza nowy pakiet typu premium tj. Filmbox HD, zawierający pierwszy w ofercie TVSM kanał w wysokiej rozdzielczości. w celu uatrakcyjnienia oferty cyfrowej Spółdzielnia podpisuje z firmą AKPA umowę na dostarczenie kontentu do elektronicznego przewodnika po programach EPG. Na potrzeby programu lokalnego zostają zakupione dwa tory kamerowe oraz dwie kamery reporterskie pracujące w technologii cyfrowej. Dalsza modyfikacja sprzętu zmierza w kierunku obróbki sygnału cyfrowego z pominięciem taśm magnetycznych i wykorzystaniem pamięci typu flash. Z początkiem grudnia Spółdzielnia rozpoczyna sprzedaż nowej usługi telefonii stacjonarnej dla abonentów TVSM.
Od września zostaje wprowadzona nowa pakietyzacja telewizji. Oprócz pakietu CANAL+ oraz FilmBox HD w bieżącej sprzedaży dostępne są dwa pakiety cyfrowe Duży - zawierający ok. 30 kanałów oraz Większy obejmujący ponad 60 kanałów. Pakiety te zawierają programy w większości zdublowane z analogu. Ponadto do momentu utworzenia kolejnych pakietów abonenci pakietu Większego mogą oglądać ponad 20 kanałów bez dodatkowych opłat. Spółdzielnia rezygnuje ze sprzedaży pakietu Mini Cyfrowego oraz pakietów analogowych. Od teraz telewizja analogowa jest dostępna bezpłatnie jako dodatek do telewizji cyfrowej i pełni funkcję multiroom. Jesienią zostaje uruchomiony drugi program planszowy "Giełda TVSM" prezentujący ogłoszenia z zakresu nieruchomości i motoryzacji. Trwają również prace związane z uruchomieniem elektronicznego Biura Obsługi Abonenta. Pod koniec roku na antenę programu lokalnego wchodzi nowa audycja nadawana na żywo "TVSM Wita".
Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu obchodzi swoje 20-lecie. Przez cały rok organizowanych jest szereg konkursów dla abonentów z nagrodami. Dużą popularnością cieszy się konkurs emitowany na antenie programu lokalnego pt. „Zatrzymane w kadrze”. W połowie roku oferta cyfrowa zostaje rozszerzona o dwa nowe pakiety: Największy liczący blisko 100 kanałów oraz Pakiet HD z 10 kanałami HD. Jesienią wprowadzone zostają kolejne pakiety cyfrowe: Mniejszy - w skład, którego wchodzą kanały cyfrowej TV naziemnej oraz Pakiet Największy HD - zawierający kanały z Pakietu Największego i Pakietu HD oraz Pakiet Max czyli pełna oferta TV obejmująca blisko 120 kanałów, w tym 14 w jakości HD. W grudniu TVK SM wprowadza tzw. „paczki” czyli zestaw trzech usług (telewizja cyfrowa, Internet oraz telefon) dostępnych w jednym pakiecie o wiele taniej niż zakupione osobno.
W połowie marca zostaje udostępniona w ramach promocji usługa multiroomu cyfrowego. Na Wielkanoc abonenci Internetowi otrzymują w prezencie szybszą prędkość w dotychczasowej cenie. Zwiększeniu ulega prędkość 6 Mb/s na 8 Mb/s oraz prędkość 8 Mb/s na 16 Mb/s. Z początkiem czerwca oferta cyfrowa zostaje wzbogacona o kolejne kanały w jakości HD. Powstaje nowy pakiet Rozrywka HD, w skład którego wchodzi 9 kanałów HD. Łącznie w ofercie jest już ponad 130 kanałów, w tym 24 HD. W połowie roku ukończono budowę nowej scenografii studia telewizyjnego. Jesienią przeprowadzono kampanię informacyjną dotyczącą cyfryzacji telewizji, w ramach której na antenie programu lokalnego zostaje wyemitowany cykl programów o cyfryzacji, dla abonentów przygotowano zaś konkursy telefoniczne. Z okazji Światowego Dnia Telewizji (21.XI.) zorganizowano dzień otwarty dla abonentów, którzy mogli zwiedzać studio TV oraz zasięgnąć u źródła porad dotyczących cyfryzacji. Pod koniec roku do oferty wprowadzono nową prędkość Internetu 24 Mb/s. Na koniec roku liczba abonentów posiadających dostęp do Internetu przekroczyła poziom 10 tys., telewizji cyfrowej 8 tys., zaś telefonii stacjonarnej 1,7 tys.
W kwietniu przeprowadzono po raz pierwszy w programie lokalnym transmisję „na żywo” z uroczystości wprowadzenia relikwii papieża Jana Pawła II. W połowie roku zmieniono oprawę graficzną oraz logo programu lokalnego. Na antenie pojawia się nowy program publicystyczny „Uwagi warte” oraz programy skierowane do młodzieży „Fresh” oraz „Dusze miasta”. We wrześniu rozszerzono usługę internetową o dodatkowy mobilny dostęp do Internetu. Wybierając Internet stacjonarny z mobilnym abonenci mogą surfować z prędkością nawet do 40 Mb/s. Pod koniec roku rozpoczęto akcję bezpłatnej wymiany dekoderów SD na HD skierowanej w pierwszej kolejności do abonentów pakietu Większego, w drugiej do abonentów pakietu Mniejszego i Dużego. W przyszłości pozwoli to na udostępnienie kanałów HD już od najniższych pakietów. W ofercie cyfrowej jest już 31 kanałów w jakości HD.
Na początku roku uruchomiono nowy system emisyjny dla programu lokalnego. W sierpniu KRRiT przedłużyła koncesję na nadawanie programu lokalnego na kolejne 10 lat. Na antenę weszły nowe magazyny „Flow”„Obserwatorium”, „Dbam o zdrowie” oraz „Jak to jest?” Od października do sprzedaży trafiają nowe pakiety internetowe, w których najniższa prędkość to 20 Mb/s, a najwyższa to aż 150 Mb/s. Dla abonentów wprowadzono możliwość korzystania z e-faktury. Do oferty telewizyjnej trafiają kolejne kanały w wysokiej rozdzielczości. Rozpoczęto testy związane z uruchomieniem telewizji hybrydowej HbbTV. Cały czas trwa rozbudowa i modernizacja sieci w technologii Fiber Deep.
Od marca uruchomiono bezpłatnie usługę telewizji hybrydowej HbbTV. Zwiększono prędkości dostępu do Internetu - maksymalna prędkość to 200 Mb/s. Od kwietnia podwyższono limity darmowych minut do wykorzystania w abonamencie we wszystkich planach telefonicznych oraz obniżono stawki za połączenia komórkowe. W maju decyzją nadawcy wprowadzono nowe pakiety CANAL+ Select oraz Prestige, które zastąpiły dotychczasowe pakiety Platinum, Gold, Silver. Jesienią uruchomiono pierwszy punkt umożliwiający dostęp do bezpłatnego Internetu tzw. hot spot znajdujący się w Parku Miejskim przy ul. Hallera. Od października rozpoczęto akcję promocyjną związaną z obchodami 25-lecia przypadającego na 2016 rok, w której zaplanowano szereg konkursów i promocji dla abonentów. Nagrody główne to 25 telewizorów LCD i wiele innych atrakcyjnych upominków. Pierwsze trzy telewizory zostały rozdane w listopadzie i grudniu.
Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej nadaje dla Państwa już od ponad 25 lat. Jesteśmy jedną z większych sieci w Polsce. W skład naszej oferty wchodzi: telewizja cyfrowa, telewizja analogowa pełniąca funkcję multiroomu analogowego, Internet przewodowy i mobilny, telefonia stacjonarna, program planszowy i własny program lokalny. Z naszych usług telewizyjnych korzysta ponad 18 tys. abonentów, w tym ok. 16 tys. abonentów telewizji cyfrowej. Mamy blisko 10,5 tys. internautów oraz ponad 2,6 tys. abonentów telefonii stacjonarnej. W naszej ofercie cyfrowej jest blisko 160 kanałów, w tym ok. 100 w jakości HD.
Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu już od 30 lat oferuje usługi telekomunikacyjne swoim Abonentom. Ostatnie lata to systematyczna i dynamiczna rozbudowa sieci światłowodowej. Stosowana już od ponad dwudziestu lat sieć światłowodowa zapewnia mieszkańcom Grudziądza dostęp do niezawodnego Internetu i atrakcyjnej telewizji cyfrowej.
Światłowód TVK SM dociera do większości budynków wielorodzinnych oraz do części zabudowy jednorodzinnej. Oprócz stosowanej w TVK i systematycznie rozwijanej technologii EuroDocsis (w architekturze FFTB) coraz więcej Abonentów korzysta z usług poprzez pasywną sieć optyczną GPON (w architekturze FTTH).
W trakcie trwania pandemii COVID-19 obsługa i serwis techniczny TVK nieustannie pozostawał do dyspozycji Abonentów. Większość kanałów w porozumieniu z nadawcami została udostępniona w ramach okna otwartego wszystkim Abonentom. W porozumieniu z Urzędem Miasta został uruchomiony dedykowany program prezentujący ważne komunikaty i informacje.
W celu przekazywania mieszkańcom Grudziądza najważniejszych informacji z miasta na okres pandemii, program lokalny został udostępniony bezpłatnie w internecie za pośrednictwem strony tvksm.pl.
Z okazji 30-lecia TVK SM zorganizowano szereg promocji jubileuszowych, konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania były między innymi telewizory, smartfony, walizki podróżne. W porozumieniu z nadawcami w ciągu całego roku odkodowano wiele kanałów dla Abonentów, którzy na co dzień nie mają dostępu do pełnej oferty TV.
Systematycznie zwiększa się liczba Abonentów korzystająca z usług w technologii GPON poprzez sieć w architekturze FTTH. TVK SM oferuje różnorodne pakiety dostosowane do potrzeb i możliwości Abonentów. Minimalna oferowana przepustowość to 300/10 Mb/s, a maksymalna oferta promocyjna to 900/200 Mb/s.
W ofercie telewizji cyfrowej dostępnych jest już około 170 kanałów cyfrowych, w tym 130 HD i jeden w rozdzielczości 4K.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób spoza sieci telewizji kablowej, w tym także spoza Grudziądza, TVK SM uruchomiła dostęp do Programu Lokalnego TVSM online poprzez Internet. W ramach wykupionej subskrypcji osoby zainteresowane materiałami stworzonymi przez Redakcję TVSM mają dostęp do treści wideo niezależnie od miejsca zamieszkania.
W ramach współpracy z Młodzieżową Spółdzielnią Mieszkaniową z Torunia wprowadzono do oferty TVK SM program lokalny TV Toruń. SM w Grudziądzu udostępniła natomiast abonentom toruńskiej „kablówki” - program lokalny TVSM. Tym sposobem program lokalny TVSM dostępny jest w Toruniu i dociera do szerszej grupy odbiorców, a toruński program lokalny mogą oglądać mieszkańcy Grudziądza.